Sobota
30 maja 2020 r.
drukuj

Aktualności z roku 2018

Akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości stały się udziałem również mieszkańców naszego Domu, zresztą nie tylko.  Już 9 listopada w świetlicy DPS odbyła się akademia w której udział wzięły dzieci z parafialnego przedszkola, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Sośnicy oraz mieszkańcy Domu. Wydarzenia sprzed lat, przeplatane pieśniami i piosenkami nawiązującymi do tematyki wolnościowej, bohaterskie czyny a także ludzie, którzy dla wyzwolenia Ojczyzny nie szczędzili sił, zdrowia i często życia – wszystko to znalazło odbicie w obszernym montażu słowno - muzycznym zaprezentowanym licznie zgromadzonym mieszkańcom i pracownikom Domu. Nic dziwnego, że zarówno młodzi, jak i sędziwi artyści obdarowani zostali gromkimi oklaskami.  Warto dodać, że 11 listopada patriotyczny program powtórzono w świetlicy wiejskiej dla mieszkańców Sośnicy.

Warsztaty Integracyjne Caritas - Rajskie

W dniach od 22.10 do 26.10. 2018 r. sześcioosobowa  grupa mieszkańców wzięła udział w Warsztatach integracyjnych Caritas w  miejscowości Rajskie. W ramach pobytu odbyły się warsztaty fryzjerskie, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, warsztaty patriotyczne inspirowane programem ,, Twoja twarz brzmi znajomo’’, wieczorki filmowe i taneczne, szkolenie prowadzone przez pracowników projektu ,, Nawigator’’, podczas których osoby niepełnosprawne wzbogaciły wiedzę na temat instytucji wspierające osoby tego typu.  Odbył się również  wyjazd do Caritas Myczkowce, w ramach którego zobaczyliśmy Ogród Biblijny, Centrum Kultury Ekumenicznej im. św. Jana Pawła II w którym zwiedzaliśmy muzeum drewnianej architektury cerkiewnej oraz Mini Zoo. Serdeczne podziękowania dla Caritas Archidiecezji Przemyskiej za zaproszenie  i ciekawe przeprowadzenie warsztatów  oraz rekolekcji składają Mieszkańcy wraz z opiekunami.

Mieszkańcy DPS-u posadzili drzewka

19 październik br. był wyjątkowym dniem dla całej społeczności Domu Pomocy Społecznej w Sośnicy. Tego dnia mieszkańcy Domu wraz z pracownikami dokonali nasadzeń 100 drzewek w ramach akcji „100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” Inicjatorem akcji w powiecie był Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan, który odpowiedział na program wdrażany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, mający na celu nasadzenie stu drzew miododajnych na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dom Pomocy Społecznej w Sośnicy otrzymał 100 drzew, wśród których znalazły się klony, akacje, grusze, śliwy, jabłonie i wiśnie. Uroczystej inauguracji nasadzeń dokonali: w imieniu starosty jarosławskiego Pan Marek Kisielewicz, Członek Zarządu, Wójt Gminy Radymno Pan Bogdan Szylar, Radna Gminy Radymno Pani Małgorzata Lichwa, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sośnicy Pani Joanna Szałyga. Wydarzeniu nadano niezwykle uroczystego charakteru. Kapelan DPS ksiądz Stefan Kołodziej poświęcił drzewka i pobłogosławił wszystkich zaangażowanych w tę ideę, natomiast Dyrektor Domu Joanna Szałyga podkreśliła, że ta wspaniała inicjatywa ma podwójny wymiar. Z jednej strony tworzy się żywe pomniki upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, a z drugiej wyraża troskę o środowisko naturalne, o bioróżnorodność i rozwój pszczelarstwa poprzez sadzenie drzew miododajnych. Akcja sadzenia drzewek znalazła bardzo pozytywny odbiór. Mieszkańcy i pracownicy czynnie włączyli się w prace, mogli samodzielnie posadzić drzewko, a następnie udekorować je tabliczką z własnym imieniem. Nasadzeń dokonali również przybyli goście i tak w pobliżu Domu pięknie prezentują się drzewka, a na nich widnieją imiona Marek, Bogdan, Tadeusz, Małgorzata, Stefan, Joanna, Ryszard, Roman, Julian … Mamy nadzieję, że za jakiś czas drzewka dadzą wiele korzyści dla pszczół i mnóstwo smakowitych owoców dla mieszkańców Domu.

XV Międzypowiatowy Turniej Piłki Nożnej Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej

W dniu 21 czerwca 2018 r. na terenie naszego Domu został rozegrany XV Międzypowiatowy Turniej Piłki Nożnej Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. W Turnieju wzięło udział osiem drużyn z trzech powiatów, tj.  z Sośnicy, Jarosławia, im. Św. Brata Alberta z Przemyśla, Moszczan, Wysocka, Rudy Różanieckiej, Huwnik oraz Miejski DPS z Przemyśla. Turniej rozegrany został pod honorowym patronatem Starosty Jarosławskiego, który udzielił wsparcia przy jego organizacji w postaci ufundowania upominków dla uczestników oraz pucharów. Ponadto puchar i upominki ufundował Wójt Gminy Radymno. Pierwsze miejsce w rozgrywkach zajęła drużyna DPS w Rudzie Różanieckiej, drugie DPS w Jarosławiu, trzecie Miejski DPS w Przemyślu. Po wyczerpujących zmaganiach, na miarę trwających mistrzostw świata i podsumowaniu zawodów, wszyscy uczestnicy świetnie bawili się przy muzyce na świeżym powietrzu. Jubileuszowy Turniej przeszedł do historii Domu jako bardzo udany.

Kulig w Radawie

W dniu 13.02.2018r. mieszkańcy  naszego Domu uczestniczyli w kuligu zorganizowanym wspólnie z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Moszczanach. Program kuligu zawierał przejażdżkę saniami, ciepły posiłek,  zabawy na śniegu,  lepienie bałwana.  W kuligu towarzyszyli nam Dyrektorzy naszych Domów. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i miłą atmosferę kolegom i koleżankom z Moszczan.

Turniej Szachowo-Warcabowy

Dnia 7 lutego 2018 roku w Naszym Domu został zorganizowany XIII Turniej Szachowo-Warcabowy, którego honorowym patronem był tradycyjnie Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan. Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Domów Pomocy Społecznej z Moszczan, Wysocka, Jarosławia, Przemyśla i Rudy Różanieckiej. W rozgrywkach szachowych I Miejsce zajął Pan Antoni Ptasznik (mieszkaniec DPS w Wysocku), II i III Miejsce zajęli kolejno Pan Paweł Nastaj i Pan Józef Cwynar  (mieszkańcy DPS w Sośnicy). Natomiast w rozgrywkach Warcabowych laureatem I Miejsca został Pan Ryszard Turczyński (mieszkaniec DPS w Wysocku), II Miejsce zajął Emil Bis (mieszkaniec DPS w Rudzie Różanieckiej) i III Miejsce Pan Dariusz Nadziak (mieszkaniec DPS w Przemyślu). Fundatorami nagród oraz upominków byli Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan oraz Wójt Gminy Radymno Bogdan Szylar. Po zakończeniu rozgrywek wszyscy wzięli udział w zabawie walentynkowej. Naszym Gościom serdecznie dziękujemy za przybycie oraz za wspólną zabawę.